Chcete vědět něco více o tom, jak se rodí štěňata?

Jak se rodí dobrman?

 

DobrmanDobrmanDobrman

Doba březosti fenky trvá 58-65 dnů. Výjimečně u mladých fenek a těch, které rodí poprvé může být i delší, až 68 dnů.

Několik dnů před porodem poklesne fence břicho a u struků se při zmáčknutí objeví mléko. Mezi příznaky blížícího se porodu patří i pokles teploty (pod 37°C). Následný vzestup teploty nastává pak těsně před porodem. První stadium porodu je otevírací( může trvat i celý den, či noc), fenka často močí a je neklidná. Už v tomto stadiu se snažíme fence věnovat a dávat na ní zvýšený pozor. Z našich zkušeností víme, že v tomto stadiu fenky hrabou i venku na zahradě a pudově se snaží připravit si místo porodu. Často se tak stane, že se první štěně může narodit i venku.

Druhé stadium je vypuzovací. U fenky nastávají křečovité stahy a zrychlený dech. Tím se fenka snaží plody posunovat k pochvě a následně je vytlačit. Při tom fenka může ležet, nebo vstává a její pozice vypadá jako při kálení. Následně se u pochvy objevuje plod v našedlém, průsvitném obalu. Po vytlačení celého plodu je třeba štěně z obalu rychle vyjmout ( fenka se většinou o to pokouší sama). Štěně bývá po vyjmutí spojeno pupeční šňůrou k plodovému lůžku. Toto spojení je nutné cca 1 cm od pupíku štěněte citlivě přerušit ( dobrá matka se o to snaží sama překousáním ). Pokud to jde, snažíme se za pupeční šňůru zatáhnout, aby se z dělohy fenky dostalo ven i lůžko. Fenka má snahu lůžko sežrat a očistit vše kolem porozeného štěněte. V lůžku je hodnotná bílkovina a tak není na škodu, když ho fenka celé pozře. Rozhodně však nenecháváme fenku obaly pozřít všechny, mohlo by to způsobit zažívací potíže. Je třeba dát si pozor na to, zda fenka vytlačila stejný počet lůžek, jako je štěňat. Porozené štěně osušíme, promasírujeme a dbáme na to, aby volně a klidně dýchalo. Pokud je slyšet chraplavý dech, je třeba štěně z tlamičky odsát, nebo štěně uchopíme pevně do rukou, zafixujeme  krk a hlavičku ( hlavička musí být směrem dolů). Prudkým pohybem a máchnutím tak pomůžeme odtoku plodové vody z dýchacích cest štěňátka. Tento způsob ale nedoporučuji nezkušeným chovatelům. Takže raději štěně pokud možno odsát. Většinou však stačí očistit tlamičku a štěně přiložit k fence, která si štěně olíže a snaží se o něj pečovat již sama. Je nutné, aby se štěně co nejdříve napilo ze struku mleziva a posílil se jeho sací reflex. Další štěňata se můžou rodit postupně během několika minut, nebo i hodin. Celý proces se opakuje, pouze dbáme na to, aby porozená štěňata fenka nezranila při nějakém prudkém pohybu, nebo změně polohy. Již narozená štěňata fence raději neodebíráme, mateřský pud fenky je většinou silný a pro klid u probíhajícího porodu je důležité, aby fena nepropadla hysterii ze strahu o štěňata. Intervaly mezi rodícími se štěňaty jsou různé, někdy i více hodin. Není třeba se pauzy děsit, může se stát, že fenka jen odpočívá a nabírá síly. Je dobré, aby se během porodu vyvenčila a rozpohybovala, často to pomůže k urychlení porodu. Pokud se stane, že porod nepokračuje více hodin, raději vyhledáme veterinární pomoc, aby se štěňata dostala ven včas.

P6170896                                                        P6170875

Narození štěňat je radostná událost pro každého chovatele, ale kromě radosti nastávají i starosti. Chovatel musí o fenku a štěňata pečovat tak, aby se např. nestalo, že fenka některé štěně zalehne, nebo přišlápne. Sledujeme, jestli má fenka dostatek mléka a jestli štěňátka dobře přibírají na váze. Fence musíme zajistit zvýšený příjem potravy , tekutin a dbáme na čistotu prostředí v porodní bedně. V průběhu několika týdnů se fenka „ čistí“ a zanechává po sobě krvavé stopy a to hlavně při kojení, což je normální a důležité pro vyčistění a navrácení dělohy do původního stavu. Starosti jsou, ale není nad krásný pocit a pohled na pěkná, kulatá, zdravá a dobře prospívající štěňátka a jejich spokojenou maminku.

Štěňata jsou připravena odejít k novým majitelům ve stáří  7-8 týdnů. Je však nutné, aby dosáhla minimální stanovené váhy při odběru a to je kolem 4-5 kg.

S dobrmanem člověk prožije perné, ale i radostné chvíle. Podle našich zkušeností radostné chvíle jednoznačně převládají. V období jeho dospívání můžete často naříkat, cože to máte doma za bláznivého a zlobivého psa. Je to velmi chytré a inteligentní plemeno, které stále něco vymýšlí a snaží se upoutat vaši pozornost. Miluje společnost člověka a trpí, když je sám. Jakmile ale dospěje a pokud si s ním vytvoříte pevné citové pouto, nenajdete lepšího a věrnějšího společníka pro život! Takže jděte klidně „ do toho „ a pořiďte si dobrmana! Nikdy na něj nezapomenete!

( Fotografie byly pořízeny při porodu fenky Carys a vrhu " A" Two Lions House).

 


 
Tvorba stranek pro chovatele