DOBERMANN FCI KENNEL
IDC 2014- Kamenný mlýn
08.Září 2014

IDC 2014 ( Světová výstava dobrmanů)

Slovakia - Kamenný mlýn - 6.9. - 7.9.2014


Letošní velký den dobrmanů se konal na Slovensku, nedaleko za hranicemi, v Kamenném mlýně. Této velké akce se zúčastnilo 565 dobrmanů z různých států i mimo Evropu. Velký obdiv patří slovenským pořadatelům za obrovskou a dobrovolnou práci při organizaci. Vzhledem k tomu, že máme zkušenosti s pořádáním významných akcí v ČR, umíme si představit, jak zodpovědné a náročné musí být uspořádání takovéto megavýstavy. Dlužno jen říci, že s ohledem na zákaz předvedení kupírovaných jedinců, se IDC u nás nikdy nedočkáme a tudíž se můžeme pokochat a zavzpomínat, jaký že ten dobrman byl, pouze za hranicemi!

A že se potěšit bylo z čeho!

Poměr kupírovaných a nekupírovaných odbrmanů rozhodně nebyl vyvážený. Stále jsou ve velké přesile jedinci kupírovaní! Od 1.1.2015 by měla skutečně vstoupit v platnost změna standardu vzhledu dobrmana! Ovšem s ohledem na početnost stále a nově kupírovaných štěňat bude asi velmi zajímavé, co bude dál v IDC??? Tuhle otázku určitě vyřeší povolaní a možná si vezmou příklad z krále Šalamouna. Nechme se překvapit.

 

V kruzích se střídali různí psi, odlišní i v typu a tak si mohl přijít na své každý, podle své orientace. Stejně tak bylo možné vidět rozdílné povahy, více, či méně jisté, vyrovnané, temperamentní apod. Vždy je ale dobré mít na paměti i dobrý rodokmen, i když ten v případě posuzování exteriéru není důležitý, to už je jen věcí toho, dát si dohromady pokud možno co nejvíce pozitiv a posuzovat případně i s kompromisy globálně.

Dobrmani byli různí, avšak jejich vystavovatelé v mnoha případech stále stejní. Na IDC už je zvykem, že známé tváře, které umí "vodit" jsou větší jistota a šance na úspěch. Navíc dlouhé a vysilující čekání, konkrétně při výběru pořadí v dané třídě i ve finále je pořádný presstest, jak pro psa, tak pro handlera.

 

Naše cesta byla tentokrát pouze divácká a tak se dalo hodnotit, vybírat a posuzovat celkem v klidu. Na 100 % se nám opět potvrdilo, jak je dobré vidět některé vytipované favority " naživo". I když.....tentokrát jedna předem volená divoká karta padla na místě do černého a bylo to přímo eso. Někdy je instinkt zvlášť podařený a to pak potěší. jelikož posuzování psů a fen probíhalo současně v několika kruzích, nebylo možné sledovat vše a tak fenky byly poněkud opomíjeny. Pár jsme jich ale stihli ve třídě pracovní a také třídu veteránek, kde se předvedla  A´Sara Nigre from Fourteenth Meridian. Té patří velká gratulace za pěknou prezentaci, zvláště v jejím věku.

Celkem příjemné počasí dokreslilo fajn víkend, strávený s mnoha známými a vše to příjemné bylo doufám do budoucna i užitečné.  (Jitka)

 

! FOTOGALERIE !

 

IDC_Slovakia_2014_11                                   IDC_Slovakia_2014_7

 VÝSLEDKY -  RESULT    

                                                                         

 
Tvorba www stranek pro chovatele - Webdesign for breeders and FCI kennels